Hizmetlerimiz

Yağ Değişimi

Motor yağı nedir, ne işe yarar?

Motor yağı aracınızın hareketli parçalarını yağlar ve bu sayede koruyucu bir kalkan görevi görür;

  • Sürtünme ve aşınmayı azaltır
  • Kirlilik oluşumunu kontrol altında tutar
  • Motorun aşırı ısınmasını önler
  • Sızdırmazlık sağla

Araca uygun motor yağı seçimi

Araç motorları, değişik ısı aralıklarında ve zorluklarla çalışan yüzlerce hareketli parçadan oluşan karmaşık bir yapıdır. Motor yağı kalitesinin bu zorlu çalışma koşulları ile eşit ölçüde baş edebilecek düzeyde olması ve en önemlisi motor yağının araç üreticilerinin tavsiyeleri ve standartları doğrultusunda seçilmesi gerekir.

Yağ değişimi neden yapılır?

Motor yağı zamanla bozulup etkisini yitireceğinden, düzenli kontroller ve yılda en az bir kez yağ değişimi gereklidir. Motor yağının bozulmasına sebep olan etkenlerin başında şehir içi kullanımlar, yüksek devirli sürüşler, yanma kalıntıları, nem ve toz gelir.

Yağ değişiminin faydaları nelerdir?

Motor yağı yapılan basıncın metale zarar vermesini engeller. Yenilenen motor yağı uzun vadede motorun yanmasını, motorun aşınmasını, motorun tıkanmasını, ve motorun aşırı ısınmasını önler. Yağ değişimi motorun ömrünü uzatır, aracın performansını iyileştirir ve yakıt tassarrufu sağlar. Bu sayede büyük bütçeler ayırarak aldığınız aracınızı daha uzun süre kullanıp, yakıt tüketiminizi optimize ederek bütçenize de zarar vermemiş olursunuz.

Yağ değişimi ne zaman yapılır?

Araç üreticilerin tavsiyeleri doğrultusunda, kullanılan yağın türüne ve kat edilen kilometreye göre, aracınızın motor yağı yılda en az 1 kez yenilenmelidir. Bu üst sınır, eski araçlar için her 5.000 km’de bir, yeni araçlar içinse ortalama en fazla 20.000 km’de bir olarak düşünülebilir.

Yağ değişim süresi geçerse ne olur?

Motor yağı, motorun uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlar, motorun kullanma süresini uzatır ve motor için hayati önem taşır. Zamanında değiştirilmezse motoru temizleyen ve koruyan yağ kirlenmeye ve görevini yerine getirememeye başlar. Kirlendikçe koruyucu özelliğini yitirir, hareketli parçalar aşınır ve aracın motoru bozulmaya ve performansı azalmaya başlar.

Yağ değişimi nerede yapılır?

Sabır OTO güvencesiyle uzmanlarımız, aracınızın motor yağı seviyesini ve kirlilik durumunu kontrol eder ve gerekirse motor filtresi ve motor yağını değiştirirler. Servis noktalarımızda motor yağı ve yağ filtresi değiştirme işlemi araç üreticilerinin talimatları, standartları ve tavsiyesi doğrultusunda orijinal ekipman onaylı (OEM) ürünler kullanılarak yapılır.

Yağ değişiminde hangi filtreler değişir?

Sabır OTO uzmanları, yağ değişimi sırasında yağ filtresinin yanında, yapılan kontrollerde değişim gerektiğinin tespiti halinde yakıt filtresi ve hava filtresini de değiştirebilir.  Tüm bu işlemler sadece ihtiyaç halinde ve onayınıza istinaden yapılır.

Yağ değişimi fiyatları

Sabır OTO güvencesi altında, aracınızın yağ değişimi işleminizi orijinal ekipman onaylı ürünlerle güvenilir ellerde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Filtre Değişimi

Filtre nedir?

Kağıt, pamuk ya da sünger bazlı olabilen araç filtreleri, çeşitlerine göre ömrü, hava geçirgenliği ve kapasiteleri değişir. Motora kaliteli hava girişinin desteklendiği ölçüde aracınızın performansı güçlenir.

Polen filtresi nedir?

Özellikle kendini ilkbaharda gösteren polenlere karşı allerjik reaksiyonları araçlarda önlemek adına polen filtresi büyük önem taşır. Ayrıca toz ve yanmamış yakıt parçacıklarının da içeri girmesi engellenmiş olur.

Polen filtresi bakımı hakkında uzmanlarımızın tavsiyelerine güvenin. Sabır OTO servis noktalarımızda aracınızın polen filtresi kontrol ettirebilir ve gerekirse yenisiyle değiştirebilirsiniz. İki çeşit polen filtresi bulunmaktadır:

Düz polen filtresi

1 mikrondan daha düşük olan parçacıkları hapseden filtrelerdir. Akciğerlere ulaşabilen, astım ve alerjileri tetiklemeye neden olabilen bakteriler, polenler ve egzoz gazı dumanlarını filtreleyebilir.

Aktif karbonlu polen filtresi

Sadece parçacıkları değil aynı zamanda kokuları da hapseder. Aktif karbonlu polen filtresi, zararlı gazların yoğunlaşmasını azaltır.

Filtrenin değişimi

Ömrünü tamamlamış bir filtre, havalandırma parçalarının bozulmasına, sürücü ve yolcuların aşağıda belirtilen memnuniyetsizlikleri yaşamasına neden olur. Bunlardan bazıları:

  • Yolcu bölümü havasının kirlenmesi,
  • Kötü kokular,
  • Bakteri ve mantar birikmesidir.

Polen filtrelerinin 15.000 kilometrede bir veya yılda en az bir kez değiştirilmesi tavsiye edilir. Sürüş koşullarının yoğunluğuna göre bu süre kısalabilir ya da uzayabilir.

Sabır OTO servis noktalarında aracınızın filtresini kontrol ettirebilir ve fabrika çıkışında takılanlarla aynı özelliklere sahip, orijinal ekipman onaylı (OEM) filtreler ile değiştirebilirsiniz.